Historie klubuZ historie oddílu

Sportovní klub Ústí nad Orlicí byl založen 16.3.1914 na ustavující valné hromadě v tehdejším hotelu Friml. Název TJ Jiskra nese oddíl od 1.1.1953. Úspěšným obdobím procházel ústecký fotbal v letech 1947-1960, kdy se v r. 1948 a 1956 dvakrát probojoval do divize. Tuto soutěž /pro oddíl i město zatím nejvyšší/ se podařilo vykopat i v sezóně 1985-1986, ale i tentokrát pouze na jeden rok. Poté se mužstvo Jiskry zařadilo mezi stálé účastníky Vč. krajského přeboru. Příchodem současného hlavního sponzora v roce 1997 se výrazně změnily ambice klubu. Průměrné mužstvo bylo postupně přebudováno s cílem postoupit do vyšší soutěže. Ke kvalitativnímu posunu došlo také na úseku práce s mládeží. V roce 2002 bylo několikaleté úsilí korunováno postupem do divize. Po pěti sezonách přišel v ročníku 2006/2007 opět pád do krajského přeboru. V sezoně 2008/2009 byla tato soutěž zcela v režii Jiskry a návrat do divize si Ústí n.O. po dvou letech vybojovalo s rekordním náskokem 24 bodů. Po tomto postupu se náš tým pohybuje v horních patrech divizní tabulky. Po nečekaně nevydařené sezoně 2015/2016, kdy se Jiskra zachraňovala až v samotném závěru, přišel nevídaný výkonnostní obrat. Prakticky stejný tým v následujícím ročníku způsobem start-cíl jadnoznačně ovládl divizní skupinu C a tři kola před koncem se v Ústí slavil historický úspěch, postup do ČFL. Cíl pro nadcházející ročník 2017/2018 je jasný, důstojně reprezentovat region v třetí nejvyšší soutěži.

Osobnosti

Nejznámějším odchovancem ústeckého fotbalu je Jiří Časko, který v dorosteneckém věku odešel do ligového H.Králové, dále působil v Baníku Ostrava, Viktorii Žižkov, Baníku Most a Chomutově. Za Ústí n.O. hrál také Jar.Dittrich, který působil v M.Boleslavy, Liberci a FK Pardubice. Před časem patřil k oporám našeho mužstva Jan Javůrek, který se po nevydařeném angažmá v Hradci Králové prosazuje v kolektivu druholigového Znojma. V kádru ligového nováčka z Olomouce je Šimon Falta, který hrál v Ústí za žáky. V týmu FK Pardubice se v druhé nejvyšší soutěži začíná prosazovat další bývalý žák Jiskry Daniel Kovář. Před časem kopali za Jiskru i bývalí ligoví hráči Martin Komárek z Olomouce a Radek Bukač z Viktorie Žižkov. Odchovancem Jiskry Ústí n.O. je také bývalý brankář Pardubic a Sokolova Jiří Bertelman.

Ostatní mužstava

V mistrovských soutěžích má náš oddíl i další týmy. B mužstvo mužů bude v letošní sezoně hrát opět krajskou I.B třídu, mladší a starší dorostenci si po letech vyzkouší opět divizi. Krajských soutěží se účastní pravidelně žáci a přípravky. V okrese se letos představí C muži a nejmladší adepti fotbalu bambini.

Zázemí oddílu

Fotbalový oddíl má k dispozici dvě travnatá hřiště, obě s krytou tribunou pro 1500, resp. 500 diváků. Dříve hojně využívaná škvárová plocha byla v roce 2008 nahrazena umělou trávou třetí generace. V roce 2010 proběhla rekonstrukce tribuny s osazením sedaček. Sportovní areál, kde byl již dříve vybudován tartanový atletický ovál,tak dostal opět novější tvář. V roce 2012 byla v prostoru hlavní tribuny zprovozněna i klubovna s restauračním provozem. V roce 2014 proběhla rekonstrukce bývalého tréninkového hřiště, které nyní slouží jako rozběžiště a prostor pro vrhačské disciplíny atletických závodů. Sportovní areál TJ Jiskra je dnes opravdu důstojným místem pro využívání volného času občanů města. Hlavním sponzorem je firma Langer - střešní okna Ústí n.Orlicí, která se zabývá výrobou bytových střešních oken. Na činnosti oddílu se podílí i řada dalších místních podnikatelů, SPINTEX Ústí n.O., firma U.O. Sport podnikající v gastronomii, SMC, Orlimex a další. Mimořádný význam má i nemalá podpora města Ústí nad Orlicí. Zpracoval: Jan Skácel


Obsáhlá historie ke stažení (PDF)
DNES MÁ NAROZENINY


Vojtěch Špatenka - A tým

Zaskandujte na dalším zápase jeho jméno
a popřejte mu!TOP 5 STŘELCI KLUBUPŘÍŠTÍ UTKÁNÍ

A tým


01.06.2024 - TJ Jiskra Ústí nad Orlicí - 17:00


TJ Jiskra Ústí nad Orlicí

-

FK Velké Hamry

-


JSME NA FACEBOOKU
Web Jiskra Ústí fotbal používá cookies s jejichž pomocí bychom Vám chtěli umožnit optimální využití našich internetových stránek a také provádět průběžné zdokonalování internetové stránky. Svůj dobrovolný souhlas s použitím cookies můžete kdykoliv odvolat.